Veiling van goederen uit kerk Lutten is afscheidsritueel

LUTTEN – Als een gemeente van 3 kerken naar 1 gebouw gaat, dan blijven spullen over. Bijvoorbeeld drie doopvonten is wat veel van het goede. Zaterdagmiddag ging een aantal goederen onder de hamer in de Rank in Lutten. Het was geen commerciële veiling.

“Het juiste attribuut moet bij de juiste mensen terecht komen”, zegt Cees Westland namens de  Emmaüsgemeente voor aanvang. De spullen hebben een geschiedenis en de organisatie van de veiling voelt een verantwoordelijkheid om die historie recht te doen. “Als meerdere mensen hetzelfde willen, dan komen wij er wel uit. Nee, de opbrengst is niet het belangrijkste doel. Wij kunnen niet in de portemonnee van mensen kijken.” De werkelijke waarde werd gezien in herinnering en emotie.

Afscheid

Ruim dertig personen zijn bij de start van de veiling aanwezig. Voor hen is de samenkomst ook een stap in het afscheidsritueel en een beetje samen rouwen. Maar ook samen lachen. De veilingmeester vraagt 5 euro voor een houten kastje. “Waarvan die is gemaakt? Van hout.” Direct roept iemand een bod van 10 euro. “Nee, ik vraag vijf”, probeert de veilingmeester het heft in handen te houden. “En ik wil tien bieden”, is de besliste reactie van de enige bieder. Ook lijkt iemand voor 20 euro de bezitter te worden van een kroonluchter. “Hij bood meer”, is de reactie van de eerlijke ‘winnaar’ van het item. En dus gaat de veiling van dit item verder.

Collectezakken

Kortom, een gemoedelijke veiling. Een oude bijbel gaat voor 60 euro weg en een minder goed onderhouden exemplaar voor 1 euro. Daarna volgen 6 collectezakken voor 20 euro en de volgende 2 voor een meervoud. “Je weet dat er geen geld in zit”, klinkt het in de Rank. Zaken als stoelen, foto’s van oud-dominees en grote kroonluchters moeten nog volgen. Waar geen belangstelling voor is, gaat naar de nabijgelegen kringloopwinkel die verbonden is aan de Emmaüsgemeente. Niet alles gaat onder de hamer. In de Emmaüskerk van de protestante gemeente Lutten-Schuinesloot-Slagharen (naast de Rank) komt een vitrine met attributen uit de drie gebouwen van de gemeente.

29 november

Het kerkgebouw De Kapel in Schuinesloot is enkele jaren geleden al herbestemd naar wonen. De Kruiskerk in Lutten krijgt ook een tweede leven als woonruimte. Vanaf het einde van november worden de diensten gehouden in de Lantaarn, die dan de naam Emmaüskerk zal dragen. Dan is de verbouwing van het gebouw afgerond. Tot 29 november zijn er nog diensten in de Kruiskerk. Voor belangstellenden zijn er in december twee open (zaterdag)dagen.

Tekst en foto: Wim de Jonge

Gerelateerde berichten