DEDEMSVAART – De zomer is amper begonnen, maar op een gerstakker aan de Van Rooijens Hoofdwijk in Dedemsvaart is de oogst al in volle gang. De graanoogst is dit jaar opvallend vroeg van start gegaan, al komt dat niet geheel onverwacht. Dankzij de zonnige en droge junimaand is het graan in razendsnel tempo gerijpt. Boeren maken nu volop gebruik van het droge weer om de oogst veilig binnen te halen.
Een oude volkswijsheid luidt: ‘Oogst geschoren, winter geboren’. Daarmee wordt bedoeld dat een vroege oogst vaak samenvalt met een vroeg begin van de herfst of winter. Of dat dit jaar ook het geval zal zijn, valt nog te bezien, maar feit is dat de oogst uitzonderlijk vroeg van start gaat.
Volgens akkerbouwer Gerjan Michel is het bijzonder dat de wintergerst nu al wordt gemaaid. “We lopen zeker één tot twee weken voor op schema,” vertelt hij. “Het mooie weer heeft de groei flink versneld.” Michiel is tevreden over de opbrengst van 8,5 ton en de kwaliteit van het graan, dat zal worden gebruikt als voer voor varkens.
De vroege oogst biedt ook praktische voordelen. Zo hebben boeren meer tijd om het land opnieuw klaar te maken voor het inzaaien van andere gewassen. Bovendien verkleint het de kans op schade door zomerse onweersbuien of stormen in juli en augustus.
Tekst & foto’s: William Teerlinck



